O tom, prečo má byť Martin Kližan vzorom

Autor: Adam Znášik | 5.9.2019 o 14:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  6449x

Martin Kližan v posledných dňoch v súvislosti s Davis Cupom venoval médiám niekoľko rozhovorov. Tak, ako má vo zvyku, porozprával presne to, čo si o svete, tenise a aj sebe myslí. A jeho vyjadrenia spôsobili rozruch.

Pretože okrem iného povedal, že tenis ho nenapĺňa a je to preňho práca. Ale predsa, kto by mal rád prácu?

Martin Kližan tak (znovu) vybočil zo zaužívaného stereotypu úspešného športovca, ktorý je šťastný, že môže robiť to, čo ho baví, vo voľných chvíľach vracia svetu to, čo dostal, chce motivovať mladých ľudí, aby sa dali na šport a popritom dokáže simulovať, že je vzdelaný, rozhľadený, múdry, vie koho voliť a byť popritom aj ekologický a pekný na instagrame.

Vo svete, kde sa presne toto od vrcholových športovcov očakáva, pôsobí ako cudzí element a sociálne siete kypia príspevkami, ktoré mu nadávajú, odsudzujú ho, mudrujú o tom, kde mohol byť, keby.

Tak v prvom rade, stále je to hráč prvej svetovej stovky, čo je samé o sebe celkom veľký úspech. Samozrejme, Kližan nie je ani Federer, ani Nadal, ani Djokovič a nikdy nimi ani nebude, pretože takéto talenty sa rodia nie raz za generáciu, ale tak raz za tri. V každom prípade Martin Kližan nemusí nikomu nič dokazovať, jedine ak sám sebe a na to akurát podľa vlastných slov nemá veľmi chuť.

Nemá zmysel rozoberať, kde mohol s iným mentálnym nastavením byť, kam to mohol dotiahnuť keby, a tak ďalej. Je to totiž, hoci je to možno pre ucelenú komunitu slovenských športových psychológov kontraintuitívne, čisto a jedine jeho vec.

Vrcholový šport nie je verejná služba, ale biznis. Martin Kližan nežije z verejných peňazí, nezodpovedá sa Ústrednej komisí vhodného správania, nemusí robiť odpočty, môže skrátka robiť, čo uzná za vhodné a dokonca aj to, čo uzná za nevhodné. V biznise, akým je šport, totiž platia jasné pravidlá – ak máš výsledky, máš za ne odmenu. Všetko ostatné je nadpráca. Ak ju je športovec ochotný robiť, jeho odmena rastie – konkrétne na príjmoch z marketingu a reklamy. A ak je v tej nadpráci naozaj dobrý a ochotný venovať jej dostatok času, srdiečka a honorárov pre mediálnych poradcov, môže sa stať aj takzvanou legendou, na ktorú budú všetci spomínať nie len kvôli športu, ale aj kvôli charakteru, srdiečku, intelektu a bohviečomu ešte.

Martinovi Kližanovi je to jedno a opäť, každého je do toho presne jedno veľké nič, pretože to je skrátka jeho vec, jeho príjem, jeho život a nie je povinný plniť očakávania verejnosti, ani fanúšikov. Hovorí sa, že športovci majú byť pre ľudí vzormi. Súhlasím. Napríklad od Martina Kližana sa všetci môžeme naučiť jednu dôležitú vec: starať sa sami o seba. A voziť sa na Lamborghini.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?