O tom, prečo je Komisár pre hodnoty zlý nápad

Autor: Adam Znášik | 10.9.2019 o 18:19 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  972x

V dnešnej pohnutej dobe, keď vojna je mier, sloboda je otroctvo a nevedomosť je sila, záleží aj na detailoch.

Keď pracujete vo verejnom priestore, v politike, v kampaniach alebo treťom sektore, často sa vám prihodí, že musíte písať plány, programy, kódexy, deklarácie a všelijaké podobné výstupy, ktoré dávajú veciam nejaký poriadok, predstierajú, že sú prehľadné, dajú sa nejako zapämatať a sú tak nejako všeobecne pochopiteľné.

Vždy je dobré, keď má počet bodov v ľubovoľnom zo spomínaných výstupov nejaký pekný počet - napríklad 3 priority, 5 princípov, 7 zásad, 10 programových bodov, 1488 eur - funguje to ako 3, 6, 9 a 12 hlavé draky alebo 7 hôr a 7 dolín v rozprávkach.

Väčšina ľudí, čo už niečo podobné tvorila asi pripustí, že občas to treba takpovediac ohnúť cez koleno, aby to nejako vyšlo. Lebo je hlúpe, keď máte namiesto desatora napríklad šestoro. No a predstavte si, že nestačí 7, nestačí 10, alebo dokonca ani 12. A musíte týchto bodov navymýšľať 26. Čo nie je ani sexi číslo a zároveň je to taký počet, že kreativita sa minie niekde pre čísle 13.

Presne toto sa stalo ľuďom, ktorí potrebujú vymyslieť agendu 26 eurokomisárom. A to je k vám ešte osud milostivý, lebo nemusíte vymýšľať agendu Britovi (hoci, to by som riešil portfóliom Integrácia) a predsedkyňa žiadny “rezort” nepotrebuje. 

Každý pochopí napríklad Ekonomiku, Poľnohospodárstvo, Rozpočet, Zdravie alebo Dopravu. Lenže to je len 5 . A tak pribudne Digitalizácia, Vnútorný trh, Životné prostredie a oceány, Pracovné miesta, Domáce veci, či Rovnosť. Už to začína byť trochu čudné, ale stále sa to dá nejako vysvetliť a priemerne nadaný eurooptimista si za tým dokáže predstaviť aj nejakú agendu. Stále nie ste ani v polovici. Takže nastupujú veci ako Demokracia a demografia, Hospodárstvo, ktoré pracuje pre ľudí, Kohézia a reformy, Krízový manažment, Vzťahy a výhľad do budúcnosti, prípadne Ochrana nášho spôsobu života patriaca Grékovi a Susedské vzťahy a rozšírenie pre Maďara. 

A napokon, pri vymýšľaní 26 agiend, po týždňoch dumania a váženia na lekárnickych váhach, kde musíte rozmýšľať aj nad tým, komu tie agendy rozdáte, sa vám môže prihodiť, že vymyslíte aj komisára pre Hodnoty a transparentnosť. Chápem, že v západnom svete to znie asi dobre a že keď sa spýtajú eurootrlejších kolegov z východnejších končín, tak sa im zdá, že proti Hodnotám nemôže byť nikto. Akurát, že nám tu na východe to mnohým môže pripadať ako orwellovský newspeak a Komisárom pre ochranu hodnôt by mohol byť napríklad taký Lavrentij Berija. A antieurópske konšpiračné žumpy sa majú čím zabávať ďalších x mesiacov, lebo ste ich naratívu o cenzúre a diktáte liberalizmu nabehli po euromostíku na poctivé sovietske vidly.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ukončili vyšetrovanie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice

Obhajoba dostala čas na oboznámenie sa so spisom.

Cynická obluda

Tradičná nostalgia

V niečom majú ukrivdene sa cítiaci kresťania pravdu. Kedysi bol svet naozaj viac pre nich, než dnes.

Píše Pavol Hardoš

Lebensmarš. Pochod za život akceptoval náckov

Fašisti pochod nezneužili, majú spoločné ciele.


Už ste čítali?